MIKS i Skien - kulturskole til alle
MIKS - Mangfold, inkludering, kultur og samhold - Skien kommune
MIKS er en alternativ læringsarena med fokus på mestring og glede, og er et lavterskeltilbud til barn og unge i grunnskolene i Skien. Gjennom estetiske fag som dans, teater, musikk og visuelle kunstfag får de muligheten til å oppdage og utvikle egne kreative evner sammen med andre. Hovedmålet med tiltaket er at barn og unge skal oppleve mestring, trygghet og trivsel gjennom kulturaktiviteter, uavhengig av foreldrenes inntekt og bakgrunn.
Dette lykkes de virkelig med! Bare ta en liten titt på MIKS 2024
Bakgrunn for MIKS
Over 18% av barna i Skien kommune vokser opp i vedvarende fattigdom. Derfor vedtok bystyret i 2017 et større kommunalt fokus på inkludering og integrering, og ga kulturskolen i oppdrag å etablere et inkluderingsprosjekt. Kulturskolen skulle disponere sine rammer og vinkle sine tilbud på en ny måte, noe som ble starten på et tett og godt samarbeid mellom kulturskolen og flere av grunnskolene i regionen.
For å sitere kulturskolerektor og primus motor for MIKS, Ole Andreas Meen: ‘Kulturaktiviteter for barn og unge er sterke virkemidler for samhørighet, mestring og trivsel. Trygghet i gruppa og en "boost" etter å ha prestert sammen, visker ut forskjeller som ulik bakgrunn og kultur. Min overbevisning er at dette må samfunnet gjøre mye mer av.’

Miks er nå et ettårig tilbud til så mange skoler som økonomien tillater. Målet er at flest mulig skoler/elever skal få delta og oppleve det fantastiske fellesskapet som MIKS er. Dette året er det elever fra 2. 3. og 4.klasse ved Buer, Kjørbekkhøgda, Klyve, Skotfoss og Stigeråsen skole som får tilbudet. Blant annet på grunn av stor sosial ulikhet ved Stigeråsen, så var det naturlig å starte med dem. De har gjennom flere år arbeidet spesielt med tilhørighet og inkludering, og ble tildelt Dronning Sonjas skolepris i 2019. I 2023 fikk de også Benjaminprisen for sitt arbeid med å bedre elevenes faglige og sosiale læringsutbytte. Stigeråsen skole definerer seg som ‘mer enn bare en skole’, og tilbyr i dag en rekke gratis aktiviteter etter skoletid.
Skoleutvikling
Vedtaket i bystyret bidro til en gradvis holdningsendring fra at kulturskolen kun skulle være et fritidstilbud, til at den også skulle bidra mer aktivt til en utvidet læringsarena i skolen og dermed for alle barn. Bystyret fulgte senere opp med at kulturskolen skal bidra til å gjøre skolen mer praktisk, særlig innenfor praktiske og estetiske fag, noe som har vært utslagsgivende for de tre siste tildelingene.
Et langsiktig faglig mål for MIKS er å bli inkludert i de tverrfaglige prosjektene på skolene.

Skolene oppfordres til å ha 2 - 4 tverrfaglige prosjektuker ila skoleåret, og disse legges inn i oppvekstsektorens virksomhetsplan. Kulturskolen i Skien ligger under Oppvekstsektoren, hvor kulturskolerektor også sitter i arbeidsgruppen. Sektoren opererer med to-årige virksomhetsplaner, der det også ligger en temaplan for perioden.
Ett tema kan være Laget rundt eleven: samhandling mellom grunnskole, SFO, kulturskole og foreldre, og innholdet formes av den enkelte virksomhet. Her er det naturlig at også MIKS inkluderes og synliggjøres i skolenes virksomhetsplaner og profil.
For å sitere rektor: ‘MIKS skal ikke være et ‘sirkusprosjekt’ som kommer innom skolen en gang i uken, men skal bidra til at elevene får bedre måloppnåelse i sine fag.’
MIKS-modellen
Etter vedtaket i bystyret i 2017 har MIKS-modellen blitt etablert og videreutviklet i nært samarbeid med skolene. Dette omfatter alt fra prosess, rammer, pedagogisk og faglig innhold til lærersamarbeid, klassetrinn og størrelse på elevgrupper. Planene er utarbeidet og styrende, samtidig som tiltaket kontinuerlig justeres i forhold til de utfordringene som oppstår underveis.
Meen fortsetter: 'Gullet ligger i samarbeidet mellom kulturskolelæreren og grunnskolelæreren.'
Lærerne fra begge skoleslagene deltar fullt i tiltaket, og MIKS-teamet består av grunnskolelærer og to kulturskolelærere som jobber med grupper på 11-12 elever.
Kompetanseheving og andre fordeler for lærerne i begge skoleslagene
Grunnskolelærerne og SFO-ansatte får tilgang til metoder og undervisningsressurser som også kan brukes etter at MIKS-året er over. De får en kursrekke med kulturskolelærere, for å gjøre PE-fagene mer praktiske. Miks har utviklet innholdsrike fagbanker med nytt stoff til undervisningen. Kursrekken er innenfor skoletid/planleggingstid og kulturskolelærerne blir kompensert iht arbeidstid/ekstratimer.
Kulturskolelærerne ser også mange fordeler med å jobbe med MIKS i grunnskolen. I tillegg til ny erfaring og kompetanse, får flere kolleger jobbe sammen.De får større stillingsprosent og en mer variert jobb, en større del av stillingen er på dagtid (i skoletid), og de får være musikere i forestillingen.
Mellomrommet mellom skole og fritid, og skolens rolle som lokal møteplass
Det kan være utfordrende å nå ut med informasjon om fritidsaktiviteter for barn med ulik kulturell bakgrunn, men om denne aktiviteten er gratis, foregår på barnets skole og like etter skoletid, kan mye være vunnet. Skolen er en kjent arena, og mange som jobber der er kjente for barn og foreldre. Barna får delta i fritidsaktiviteter, og blir inkludert i et større fellesskap.

Dersom politikere ønsker at kulturskolen skal ta et større ansvar for barns opplæring som en utvidet og alternativ læringsarena, så må den økonomiske utfordringen med å holde skolene åpne etter skoletid løses.
Kulturskole for alle
MIKS er helt gratis for alle deltakerne, så Skien kommune bidrar virkelig til at kulturskolen er for alle. MIKS går over ett skoleår med flere visninger underveis, og ender opp i én stor forestilling med alle deltakerne og deres foresatte i Ibsenhuset. Inngangsbilletter og transporten av barn og familier, er gratis. Det er svært viktig at familiene får se og oppleve barnas rolle i det kulturelle fellesskapet, og hvor engasjerte og trygge de er i denne sammenhengen.
Økonomi
Rektor for kulturskolen er tydelig på at han ser MIKS som en naturlig del av kulturskolens kjerneoppgaver og mandat. Dette bør defineres som et av kulturskolens faste oppdrag uavhengig av enkeltprosjekter og enkeltelever. Kulturskolen står for økonomien i tiltaket, uten at skolebudsjettet røres. Det har så langt vært tverrpolitisk enighet om en årlig tildeling på i underkant av 1 mill., og målet er å få dette inn som en fast rammeøkning til kulturskolen og videreføring av MIKS. Budsjettet er på 1,5 mill.
Bufdir bidro i starten med direkte midler til møteplasser for barn og unge, men gratis fritidsaktivitet etter skoletid kommer nå fra kulturavdelingen i kommunen (Fritidskortet). Her kan MIKS tilby ett års gratis kulturaktiviteter innen drama, instrumentalopplæring og visuelle kunstfag etter skoletid. Undersøkelser blant familier med minoritetsbakgrunn viser en sammenheng mellom deltakelse i fritidsaktivitet og egen opplevelse av å være integrert.

Politikerne begynner å se det store bildet. MIKS er virkelig et lavterskeltilbud til alle barn og unge gjennom Mangfold, Inkludering, Kultur og Samhold. Kostnaden med å ikke ivareta og gi alle muligheten for å få oppleve og delta i dette, kan fort vise seg å være større enn det det koster å satse på denne måten.
Miks-metoden - Ringer i vann
I tillegg til at alle skolene nå ønsker å få være med i MIKS, så ønsker også andre deler av kommunale virksomheter å få et tilbud etter MIKS-metoden.
BarnehageMIKS: Områdesatsing på Gulset Prosjektet Gulset 2028
PU-MIKS: PU-gruppa (psykisk utviklingshemmede) - Pusur-klubb (fra høsten 2025
Metoden er forankret i
- Strategisk plan for oppvekst (2013 - 2023)
- Temaplan for oppvekst, sammen om målene (2024 - 2036)
- St.mld. 18 (2020 - 21) Oppleve, skape, dele kunst og kultur, for, med og av barn og unge
- Rammeplan for kulturskolen
- Fritidserklæringen FNs barnekonvensjon – Alle barn har rett til fritid og lek, og til å delta i kunst og kulturliv.
- Meld. St. 34 (2023–2024) En mer praktisk skole. Bedre læring, motivasjon og trivsel på 5.–10. trinn
- Kommunedelplan for kultur, idrett, friluftsliv og frivillighet.
Vil du vite mer om MIKS? Ole Andres Meen presenterer tiltaket på samling nr 3 i serien Sammen om elevene


